• 90 Ontario Avenue | Sault Ste. Marie, ON | P6B 6G7
  • 705.945.5400 | 1.800.267.0754

Sharks Win Track Title

DSC_0908

The Huron-Superior Catholic District School Board City Championship track and field meet was held Tuesday under beautiful sunny skies at the Jo Forman Track.

Led by strong performances in the Novice, Atom and Peewee divisions, St. Mary’s French Immersion captured the team title, edging out St. Basil Catholic School by four points. Holy Cross respectfully placed third in overall standings.

Braden Coutts of St. Basil Catholic School broke the Bantam Boys record by jumping 11.13 meters in the triple jump event. Coutts went on to capture gold in a total of four events, including triple jump.

In Bantam Girls, Kassie Sartor was a stand out for Holy Cross by capturing three gold medals.  She won the 100 and 200 metre races, and was part of her school’s winning effort in the 400 metre relay.  Brooke Brazeau had herself another spectacular day by claiming titles in the 400 and 800 metre races, as well as the triple jump event.

This year, we saw a tremendous turnout from our District Elementary Schools, students from Espanola, Elliot Lake, Massey and Blind River, made the trip to Sault Ste. Marie to compete against the fastest competitors within the Board.

Huron-Superior Catholic District School Board would like to congratulate all competitors that took part in track and field this year.

2018 Board Championship Elementary Track and Field Results

 

NOVICE BOYS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
50 Metres Kris Wurdemann St. Francis F.I. 8.18 seconds
100 Metres Brock Chitaroni St. Mary’s F.I.  15.50 seconds
Running Long Jump A.J. Carbone Our Lady of Lourdes 3.40 metres
Standing Long Jump Frank Reda St. Paul 1.75 metres

 

NOVICE GIRLS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
50 Metres Elivia Primeau Notre-Dame-du-Sault 8.25 seconds
100 Metres Hailey Nadon St. Mary’s F.I. 16.03 seconds
Running Long Jump Myah Stefanizzi St. Francis F.I. 2.92 metres
Standing Long Jump Alice Rushton St. Mary’s F.I.  1.75 metres

 

ATOM BOYS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
50 Metres Drew Allison St. Mary’s F.I. 7.81  seconds 
100 Metres Nathan Guizzetti St. Francis F.I. 14.31 seconds
200 Metres Topher Barsanti St. Mary’s F.I. 32.31 seconds
Running Long Jump Nathan Guizzetti St. Francis F.I. 3.85 metres
Standing Long Jump Drew Allsion St. Mary’s F.I. 1.97 metres
Softball Throw Candon O’Neil St. Mary’s F.I. 44.0 metres

 

ATOM GIRLS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
50 Metres Ellia Brohart Holy Cross 7.44 seconds
100 Metres Mattea Bruni St. Basil 14.96 seconds
200 Metres Alya Pedinelli St. Paul 32.30 seconds
Running Long Jump Kaitlyn Atwell Our Lady of Lourdes 3.49 metres
Standing Long Jump Mattea Bruni St. Basil 1.86 metres
Softball Throw Megan Chapman St. Paul 34.7 metres

 

PEE WEE BOYS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
100 Metres Matt Fournier Our Lady of Fatima(E.L)  13.44 seconds
200 Metres Matt Fournier Our Lady of Fatima(E.L) 27.56 seconds
400 Metres Nevin Wing Our Lady of Lourdes 1:04.41
800 Metres Gabe Zimbaro St. Basil 2:29.63
400 x 100 Relay Cooper Foster, Himanshu Seervi, Dawson Wilson, Gabe Zimbaro St. Basil 55.25 seconds
Running Long Jump Nevin Wing Our Lady of Lourdes 4.23 metres
Triple Jump Ben Cameron St. Paul 9.45 metres
Softball Throw Landon Jones St. Mary’s F.I. 48.80 metres


PEE WEE GIRLS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
100 Metres Isabella Fata St. Mary’s F.I. 12.84 seconds
200 Metres Keira Kent St. Mary’s F.I. 29.06 seconds
400 Metres Ashlyn Noble Holy Cross 1:10.06
800 Metres Ashlyn Noble Holy Cross 2:45.69
400 x 100 Relay Keira Kent, Olivia Spadafora, Ava Provenzano,Isabella Fata St. Mary’s F.I. 55.28 seconds
Running Long Jump Isabella Fata St. Mary’s F.I. 4.26 metres
Triple Jump Sydney Drover Holy Family 8.62 metres
Softball Throw Sammy Guido Our Lady of Lourdes 41.05 metres


BANTAM BOYS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
100 Metres Devin Mauro St. Basil 12.57 seconds
200 Metres Braden Coutts St. Basil 25.12 seconds
400 Metres Elliot Anderson St. Basil 1:02.62
800 Metres Braden Coutts St. Basil 2:21.94
400 x 100 Relay Devin Mauro, Braden Coutts, Elliot Anderson, Gabe Zimbaro St. Basil 51.25 seconds
Running Long Jump Christian Omollo Holy Cross 5.15 metres
Triple Jump Braden Coutts St. Basil 11.13 metres
Softball Throw Devin Mauro St. Basil 62.1 metres

 

BANTAM GIRLS

EVENT NAME SCHOOL TIME/DISTANCE
100 Metres Kassie Sartor Holy Cross 13.56 seconds
200 Metres Kassie Sartor Holy Cross 28.78 seconds
400 Metres Brooke Brazeau St. Basil 1:09.69
800 Metres Brooke Brazeau St. Basil 2:45.69
400 x 100 Relay Alexis Armitage, Olivia Provenzano, Shannelle Edwards, Kassie Sartor Holy Cross 56.75 seconds
Running Long Jump Stephanie Pagnotta Our Lady of Lourdes 4.15 metres
Triple Jump Brooke Brazeau St. Basil 8.81 metres
Softball Throw Myra Headrick St. Basil 46.1 metres