Sharks Capture Title

Sharks Capture Title

Connect On

The St. Mary’s French Immersion Sharks captured the 2022 HSCDSB Elementary track and field title on Tuesday.

Strong showings in the Bantam Divisions powered St. Mary’s to the team title ahead of Holy Cross and Our Lady of Lourdes.

In Bantam, Sophia Fata captured three events, the 100 and 200 metres and running long jump, to lead the Sharks attack.  Fata’s 200 metre victory set a new board record.

In Bantam boys, St. Mary’s French Immersion won six of the eight events.  Hunter Jackson won the 100 and was part of the 400 metre relay winning team.  

In Pee Wee another record was set thanks to Brock Chitaroni’s effort in the 400 metres.  Cole Giuzzetti from St. Francis French Immersion won three events, the 100, 200 and running long jump.

On the girls side, Teija Lappalainen from St. Paul won three events, the 100, 200 and  as a member of the 400 metre relay team.

Top performer in Atom Boys was Jayden Craften from Our Lady of Fatima in Elliot Lake.  He won the 200 metres and running long jump.  On the girls side, Nyla Valente-Boateng from St. Mary’s French Immersion won the 50 metres sprint and running long jump.

In Novice, Robert Devito and Rafael Fata from St. Mary’s French Immersion both won two events.  Devito claiming the 50 metres and standing long jump and Fata the 100 metres and running long jump.

A look at the event winners is listed below.

100 M – Sophia Fata — St. Mary’s French Immersion — 13.18 secs

200 M – Sophia Fata — St. Mary’s French Immersion — 28.28 secs (NEW RECORD)

400 M – Maddy Perhonen — St. Francis French Immersion — 1:11.91 secs

800 M – Marisol Carota — Holy Cross — 3:01.97 secs

400 M Relay — Marisol Carota, Marissa Levesque, Beatrice McMillan, Lilianna Rodrigues-Grady — Holy Cross — 57.94 secs

Running Long Jump — Sophia Fata — St. Mary’s French Immersion – 4.49M

Triple Jump — Mya DiTomaso — St. Francis French Immersion – 8.35M

Softball Throw — Cecilia Meade — Notre Dame du Sault – 47.75M

100 M — Hunter Jackson — St. Mary’s French Immersion — 12.88 secs

200 M — Talon West- – Holy Cross – 27.56 secs

400 M — A.J. Coccimiglio — Our Lady of Lourdes (Sault Ste. Marie) — 1:01.87 secs

800 M — David Carmichael — St. Mary’s French Immersion — 2:32.37 secs

400 M — Relay — Luca Blonda, Nathan Dupuis, Hunter Jackson, Amare Valente-Boateng — St. Mary’s French Immersion — 53.25 secs

Running Long Jump — Sebastien Brassard — Notre Dame du Sault — 4.60M

Triple Jump — Luca Blonda — St. Mary’s French Immersion — 10.07M

Softball Throw — Marcus Spadafora — St. Mary’s French Immersion — 51.98M 

100 M — Teija Lappalainen — St. Paul — 14.00 secs

200 M — Teija Lappalainen — St. Paul — 31.91 secs

400 M — Lexi Wilson — St. Basil — 1:12.37 secs

800 M — Jaela Viotto — Our Lady of Lourdes (Sault Ste. Marie) — 3:11.53 secs

400 M Relay — Abbie DasaKumar, Mya Dodd, Aliya Flammia, Teija Lappalainen — St. Paul — 1:00.97 secs

Running Long Jump – Mandy Tremblay — St. Basil — 3.51M

Triple Jump — Brooke Kenny — Our Lady of Lourdes (Sault Ste. Marie)  — 8.42M

Softball Throw — Jordan Daigle — St. Mary (Massey) — 34.51M

 100 M — Cole Giuzzetti — St. Francis French Immersion — 13.00 secs

200 M — Cole Giuzzetti — St. Francis French Immersion — 28.16 secs

400 M — Brock Chitaroni — St. Mary’s French Immersion — 1:00.09 secs (NEW RECORD)

800 M — Adam Pszeniczny — St. Paul 2:36.47 sec

400 M Relay — Brett Archambault, Finlay Carlson, Adam Pszeniczny, Frankie Reda — St. Paul — 55.78 secs

Running Long Jump — Cole Giuzzetti — St. Francis French Immersion — 4.42M

Triple Jump — Liam Houle — Sacred Heart (Espanola) — 10.16M

Softball Throw — Adam Pszeniczny — St. Paul  — 50.67M

50 M — Nyla Valente –Boateng — St. Mary’s French Immersion — 9.75 secs

100 M — Keyonnah Pintaric — Holy Cross — 16.22 secs

200 M — Madison Steinke — St. Mary’s (Massey) — 36.25 secs

Running Long Jump — Nyla Valente-Boateng — St. Mary’s French Immersion — 3.22M

Standing Long Jump — Prisha Majumdar — St. Paul — 1.82M

Softball Throw — Isabelle Brassard — Notre Dame du Sault — 33.58M

50 M — Mason Pagnotta — Our Lady of Lourdes (Sault Ste. Marie) — 8.12 secs

100 M — Matti Lappalainen — St. Paul — 15.06 secs

200 M — Jaydan Crafton — Our Lady of Fatima (Elliot Lake) — 32.81 secs

Running Long Jump — Jaydan Crafton — Our Lady of Fatima (Elliot Lake) — 3.72M

Standing Long Jump — Carson Proulx — St. Mary’s French Immersion — 1.78M

Softball Throw — Luke Sibenik — St. Paul — 40.20M

50 M — Olivia Guido — Our Lady of Lourdes (Sault Ste. Marie) — 10.25 secs

100 M — Agiell Freeman — Holy Cross — 16.53 secs

Running Long Jump — Jordan Beith — Our Lady of Lourdes (Sault Ste. Marie) — 3.15M

Standing Long Jump – -Kassi Murray — Holy Cross — 1.60M

50 M – Robert Devito – St. Mary’s French Immersion – 8.60 secs

100 M – Rafael Fata – St. Mary’s French Immersion – 15.85 secs

Running Long Jump – Rafael Fata – St. Mary’s French Immersion – 2.81M

Standing Long Jump – Robert Devito – St. Mary’s French Immersion – 1.79M